W strukturze pokojowej oferty mieszkań największy udział mają lokale 2- i 3-pokojowe. Są one również najczęściej wybierane przez nabywców. W jakich dzielnicach najczęściej są wyszukiwane najpopularniejsze lokale?
Rynki nieruchomości mieszkaniowych w największych polskich miastach różnią się pod względem poziomu, oferty, okresowej sprzedaży czy średniej cen.
Analizując ogłoszenia, można zauważyć jedną wspólną cechę wybranych miast – dominujący odsetek mieszkań 2- oraz 3-pokojowych.
Największy udział takie lokale miały w ofercie wrocławskiego rynku – 80%. W Gdańsku i Poznaniu, mieszkania 2- lub 3-pokojowe stanowiły po 76% całkowitej oferty. W Krakowie, struktura pokojowa mieszkań przeznaczonych na sprzedaż była najbardziej zróżnicowana. Łącznie lokale 2- i 3-pokojowe stanowiły 62% całkowitej oferty.
Nie wszystkie lokalizacje cieszą się jednak zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców. We wszystkich miastach, największym zainteresowaniem wśród osób poszukujących „dwójki” lub „trójki” cieszyły się lokalizacje położone stosunkowo blisko centrum, z rozwiniętą komunikacją miejską, usługami, z dostępem do terenów rekreacyjnych. Wyjątkiem jest jedynie krakowska Nowa Huta, która jest jedną z peryferyjnych dzielnic. Mieszkania w tej dzielnicy są jednak jednymi z najtańszych
w Krakowie, a pod względem dostępności komunikacji miejskiej, usług społecznych i terenów zielonych, lokalizacja ta wyróżnia się na plus na tle innych obszarów miasta.